Mbi 340 mjekë e infermierë shërbim për banorët e prekur nga tërmeti - Bota Sot
Mbi 340 mjekë e infermierë shërbim për banorët e prekur nga tërmeti

Shqipëria

Mbi 340 mjekë e infermierë shërbim për banorët e prekur nga tërmeti

Më: 10 dhjetor 2019 Në ora: 17:49
Pamje nga vendi i ngjarjes

Më shumë se 340 mjekë dhe infermierë vijojnë të jenë në terren, në mënyrë që shërbimi ndaj banorëve të prekur nga tërmeti, të ofrohet pa ndërprerje, duke u kujdesur për secilin prej tyre.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale e Shqipërisë, Ogerta Manastirliu ka bërë të ditur se janë kryer 5600 vizita mjekësore për banorët e prekur nga tërmeti.

Ndërkaq, 530 të sëmurët kronikë po marrin terapitë e mjekimit në njësitë akomoduese ku janë sistemuar dhe në pikat e emergjencës.

Sipas Manastirliut, deri tani, më shumë se 1500 qytetarë janë vaksinuar kundër gripit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat