A është arrestuar dhe dënuar në Greqi? Flet kryebashkiaku i Mallakastrës - Bota Sot
A është arrestuar dhe dënuar në Greqi? Flet kryebashkiaku i Mallakastrës

Shqipëria

A është arrestuar dhe dënuar në Greqi? Flet kryebashkiaku i Mallakastrës

Më: 8 janar 2020 Në ora: 11:51
Qerim Ismailaj

Partia Demokratike përmes një shkrese dërguar prokurorisë kërkoi verifikimin e kryebashkiakut të Mallakastrës të dalë nga radhët e PS-së, Qerim Ismailaj.

Sipas PD-së Qerim Ismailaj, ndodhet në kushtet e ndalimit për të kandiduar dhe për t’u zgjedhur në një funksion të lartë publik, për shkak se dyshohet se ka qenë i arrestuar apo ndaluar në Greqi dhe se në periudhën 1999-2000 ndaj tij është marrë masa e dënimit dhe dëbimit nga autoritetet përgjegjëse greke.

Por në lidhje me këtë kërkesë reagoi edhe vetë kryebashkiaku Ismailaj.

Ai mohoi arrestimin apo dënimin në shtetin grek, duke u shprehur i hapur për çdo lloj verifikimi.

“Jam i hapur për çdo verifikimi.

S’kam asnjë lloj dijenie për kërkesën e PD-së.

Kam dorëzuar formularin e dekriminalizimit. Në 199 kam filluar punë si mësues. Kam qenë në Greqi për çështje familjare”, tha ai.

Ai u shpreh se në asnjë rast nuk ka qenë i ndaluar në Greqi.

Kam motrën në Greqi dhe ajo ka pasur disa probleme familjare. Isha para dy javësh atje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat