Shpëtohet për mrekulli, alpinistja e aksidentuar që mbeti e vetme në Malin e Tomorrit - Bota Sot
Shpëtohet për mrekulli, alpinistja e aksidentuar që mbeti e vetme në Malin e Tomorrit

Shqipëria

Shpëtohet për mrekulli, alpinistja e aksidentuar që mbeti e vetme në Malin e Tomorrit

Më: 19 janar 2020 Në ora: 18:31
Pamje nga vendi i ngjarjes

Një alpiniste kishte marrë plagë gjatë ekspeditës së saj, derisa kishte mbetur e vetme në Malet e Tomorrit në një lartësi prej 7000 ft, në kushte të shikimit të kufizuar.

Por, ajo është shpëtuar për mrekulli nga ekipet e Forcës Ajrore në Shqipëri.

Imazhe nga ky operacion sjellë Olta Xhaçka. Ministre e Mbrojtjes i Republikës së Shqipërisë.

“Operacion i vështirë por djemtë tanë ia dolën të evakuojnë alpinisten e aksidentuar në malin e Tomorrit, në lartesinë 7000 ft dhe në kushtet e shikimit të kufizuar. Bashkëpunim i shkëlqyer i pilotëve të Forcës Ajrore me grupin e mjekëve të Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore”, ka shkruar ajo.

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat