Komisioni i Venecias vjen në Shqipëri në 13-14 shkurt - Bota Sot
Komisioni i Venecias vjen në Shqipëri në 13-14 shkurt

Shqipëria

Komisioni i Venecias vjen në Shqipëri në 13-14 shkurt

Më: 21 janar 2020 Në ora: 15:02
Foto nga takimi

Përfaqësuesit e komisionit të Venecias do të mbërrijnë në Shqipëri me 13-14 shkurt.

Mësohet se në axhendë janë takimet me Presidentin Ilir Meta, Kryetarin e Kuvendit, komisionin hetimor, avokatin e popullit, opozitën jashtëparlamentare dhe OJF.

Komisioni i Venecias do të shqyrtojë përplasjen për Gjykatën Kushtetuese mes mazhorancës dhe Presidentit Ilir Meta.

Komisioni hetimor kërkon një opinion nga Venecia për emërimin e Marsida Xhaferllarit prej presidentit si anëtare e Gjykatës Kushtetuese. Ekspertët do të duhet të japin mendim nëse Ilir Meta ka shkelur Kushtetutën duke mos e thirrur Arta Vorpsin për betim dhe cili është mekanizmi që mund të përdoret kur Kreu i Shtetit nuk zhvillon ceremoninë e betimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat