Pesë kandidatët e deritanishëm për kreun e BKH-së, Arben Kraja: Aplikimet, ka ende disa ditë afat - Bota Sot
Pesë kandidatët e deritanishëm për kreun e BKH-së, Arben Kraja: Aplikimet, ka ende disa ditë afat

Shqipëria

Pesë kandidatët e deritanishëm për kreun e BKH-së, Arben Kraja: Aplikimet, ka ende disa ditë afat

Më: 24 janar 2020 Në ora: 20:57
BKH

Në garë për drejtuesin e Byrosë Kombëtare të Hetimit, deri më tani kanë aplikuar pesë kandidatë.

Kanë mbetur edhe 6 ditë nga mbyllja e aplikimit.

SPAK njoftoi ditën e sotme listën e kandidatëve që kanë aplikuar deri në orën 09:00 të kësaj të premteje.

“Do të doja të ritheksoja edhe një herë që aplikimi për Pozicionin e Lirë të Punës për Drejtorin e BKH-së është një mundësi e shkëlqyer për t’u përzgjedhur për të drejtuar një grup të madh hetuesish të BKH-së, të cilët do të mbështesin Prokurorët e Posaçëm në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar në Shqipëri”, tha Arben Kraja, Drejtues i Prokurorisë se Posaçme.

-“SPAK kërkon një kandidat ose kandidate që demonstron lidership, integritet dhe profesionalizëm. Në qoftë se ju mendoni që i plotësoni kërkesat e këtij pozicioni sfidues dhe kriteret në lidhje me përvojën në punë, arsimin dhe keni një figurë të pastër, aplikoni para datës 30 janar 2020”, – theksoi Kraja.

Gara për kreun e BKH-së u hap më 10 janar.

Kandidatët që kanë aplikuar:

Ibrahim Disha, ish-oficer policie i cili aktualisht jeton në Kanada.

Artan Shkëmbi, një nga drejtuesit njësisë Forca e Ligjit

Gjovalin Ulndreaj, oficer policie deri në 2003 dhe prej atëherë ka punuar si avokat.

Adriatik Ago- Zv/ drejtori i SHÇBA-së, një nga zyrtarët e lartë të policisë që ka kaluar procesin e vettingut.

Sabri Hoxha, profesor mjekësie, ekspert mjeko-ligjor. Ai ka kryer disa fakultete si për inxhinieri, mjekësi dhe juridik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat