Biznesi proteston në Vorë, kundërshton planin e rindërtimit - Bota Sot
Biznesi proteston në Vorë, kundërshton planin e rindërtimit

Shqipëria

Biznesi proteston në Vorë, kundërshton planin e rindërtimit

Më: 14 maj 2020 Në ora: 14:51
Protestues

Përfaqësues të biznesit në zonën e Vorës kanë protestuar këtë të enjte para Bashkisë duke kundërshtuar planin e rindërtimit të objekteve të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Ata kërkojnë që objektet e bizneseve dhe banesave të pa dëmtuara të hiqen nga lista e godinave që do shemben.

60 biznese në Vorë kërkojnë rishikim të planit të rindërtimit të zonës së dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit. Ata kanë dalë në protestë këtë të enjte para Bashkisë së Vorës duke kundërshtuar planin që sipas tyre parashikon të prishi edhe objektet e bizneseve që nuk kanë pësuar dëmtime nga tërmeti.

"Të rishikohet plani dhe të përshtatet në mënyrë që mos preken objektet e padëmtuara nga tërmeti"

"Ne duam të dëgjohemi"

Gjithashtu ata kërkojnë që krahas godinave të bizneseve të hiqen nga lista e objekteve që do të prishen edhe banesat të cilat nuk janë dëmtuar nga tërmeti.

"Ne si pronarë nuk do lëshojmë pe te ajo pronë"

Një tjetër kërkesë është kompensimi i bizneseve në objektet ku do ndërtohen dhe jo në zona periferike siç ka parashikuar qeveria.

"Të kompensohen bizneset dhe të ndërtohet në vendet ku janë"

Zona e Vorës është një ndër më të prekurat jo vetëm nga tërmeti i 26 Nëntorit por edhe ai i 21 Shtatorit. Plani i rindërtimit për Vorën parashikon një rikonceptim të zhvillimit urban për të gjithë zonën në të cilën pritet të shemben edhe 19 pallate.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat