Veliaj beson që shumë shpejt do të hapet kufiri Shqipëri-Kosovë - Bota Sot
Veliaj beson që shumë shpejt do të hapet kufiri Shqipëri-Kosovë

Shqipëria

Veliaj beson që shumë shpejt do të hapet kufiri Shqipëri-Kosovë

Më: 21 maj 2020 Në ora: 10:02
Erion Veliaj

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, beson që është çështje ditësh se kur mund të hapet kufiri Shqipëri-Kosovë.

Veliaj tha se qeveria Rama është duke e monitoruar ende situatën me pandeminë në vend, ndërsa bëri të ditur se më 1 qershor pritet të hapen çerdhet.

“Besoj punë ditësh. Qeveria po monitoron edhe këto ditë punën e COVID-19. Ka njerëz që kanë mbetur këndej e andej kufirit. Besoj për pak ditë. Ia kanë vlejtur masat drastike e marra nga qeveria për virusin COVID-19. Kemi hapur vetëm gjimnazet, d.m.th vetëm maturantët. Në datën 1 qershor do të hapim krejt kopshtet dhe çerdhet”, ka thënë ai.

Ai gjithashtu foli edhe për çështjen e rrëzimit të objektit të teatrit të qytetit.

Sipas tij, ky objekt është ndërtuar në kohën e sundimit italian në Shqipëri dhe është shfrytëzuar për argëtimin e ushtarëve në atë kohë.

Siç tha ai, asnjëherë ky objekt ndër vite nuk është quajtuar objekt kulture.

“Jo nuk do të ketë pallat siç po thuhet. Fakti është ky, kombi shqiptar në 101 vite pavarësi nuk ka ndërtuar një teatër, po italianët ia kanë ndërtuar ushtarëve të vet një kazermë për të argëtuar ushtarët e vet. Ata e kanë menduar një objekt vetëm për 15 vjet si parafabrikat. Për disa vite ka funksionuar si gjykatë popullore. Qysh nga viti 1948 bashkia thotë që ky nuk është monument kulture.  Në 80 vite kurrë nuk ka qenë objekt kulture”, ka sqaruar Veliaj. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat