Këshilltari i Kurtit: Moderniteti i Ramës dhe Veliajt pa themele, zëvendëso duke shembur - Bota Sot
Këshilltari i Kurtit: Moderniteti i Ramës dhe Veliajt pa themele, zëvendëso duke shembur

Shqipëria

Këshilltari i Kurtit: Moderniteti i Ramës dhe Veliajt pa themele, zëvendëso duke shembur

Më: 25 maj 2020 Në ora: 19:52
Elvis Hoxha

Moderniteti i Edi Ramës dhe Erion Veliajt është pa themele dhe mbështetet në filozofinë e zëvendësimit duke shembur.

Kështu e komentoi shembjen e Teatrit Kombëtar profesori i Filozofisë dhe këshilltari i Albin Kurtit, Elvis Hoxha.

I ftuar në Ora News, Hoxha tha se ajo çka ndodhi me Teatrin ka shembur një pjesë e moshës së Tiranës si kryeqytet.

Hoxha: Ato sarajet që do të shkatërrohen tani afër me siguri, edhe Teatri bashkë me kompleksin ministerial ishin simbolet e moshës së Tiranës. Shembja e teatrit ishte ekspozimi më radikal i një sistemi të zhveshur nga çdo vlerë humane. Pasi shkatërron teatrin fillon dhe thotë edhe aktrimin di ta bëj. Galeria Kombëtare e Arteve  nuk funksionon, kur se pikturon Kryeministri. Nuk ka nevojë as për Galeri.

Hoxha foli edhe për debatet për një ndarje të mundshme të Kosovës, por tha se një gjë e tillë nuk do të ndodhë.

Hoxha: Kosova gjatë kohës që shoqëria shqiptare ishte nën petkun e stalinizmit dhe fanarndriçues, ishte një vend i artikulimit të rezistencave. I ka provuar të gjitha dhe vazhdon të jetë vend i rezistencës politike të shqiptarëve në Ballkan. Besoj shumë fort që rreziqet e reja që i kanosen me shkëmbim territoresh do të dështojnë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat