Manastirliu: Testimet serologjike me kampionim edhe në popullatë - Bota Sot
Manastirliu: Testimet serologjike me kampionim edhe në popullatë

Shqipëria

Manastirliu: Testimet serologjike me kampionim edhe në popullatë

Më: 2 qershor 2020 Në ora: 13:59
Ogerta Manastirliu

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se deri tani janë testuar mbi 1400 personel shëndetësor në laboratorin e mikrobiologjisë në QSUT.

Manastirliu tha se testimi serologjik ka vijuar dhe pozitiviteti rezulton 9% që tregon se mbrojtja e mjekëve dhe infermierëve ka funksionuar, pra 9% e rasteve kanë patur krijimin e antitrupave.

Ministrja Manastirliu u shpreh se testimi do të vijojë edhe tek qytetarët dhe për këtë është gati një plan dhe po pritet miratimi nga komiteti teknik i ekspertëve.

“Është duke u përgatitur një skemë e kampionit të popullatës për testim serologjik, po presim sygjerimet e ekspertëve për vendosjen e kritreve”, tha Manastirliu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat