Ndërron jetë një tjetër pacient nga COVID-19 në Shqipëri, MSH: Nuk kishte sëmundje bashkëshoqëruese - Bota Sot
Ndërron jetë një tjetër pacient nga COVID-19 në Shqipëri, MSH: Nuk kishte sëmundje bashkëshoqëruese

Shqipëria

Ndërron jetë një tjetër pacient nga COVID-19 në Shqipëri, MSH: Nuk kishte sëmundje bashkëshoqëruese

Më: 22 qershor 2020 Në ora: 16:15
Foto ilustrim

Edhe një vdekje nga COVID-19 në Shqipëri.

Rreth dy javë pas shtrimit në spital, pas 10 ditësh në terapi intensive, i intubuar, një 62 vjeçar nga Tirana ka humbur jetën nga COVID19, megjithë përpjekjet e mjekëve, terapisë medikamentoze intensive, pavarësisht se nuk vuante nga sëmundje bashkëshoqëruese.

Ministria e Shëndetësisë i shpreh ngushëllime familjes së të ndjerit dhe i rikujton qytetarëve rëndësinë që ka respektimi i masave mbrojtëse, pasi referuar ekspertëve të Institutit të Shëndetit Publik, virusi është prezent, ka transmetueshmëri dhe nuk e ka humbur forcën e tij virusale.

Nga fillimi i epidemisë, 45 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19. Aktualisht janë të shtruar mbi 80 pacientë në shërbimin infektiv dhe janë mbi 790 raste aktive me COVID19 në vend.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat