Basha me bizneset në Korçë: Ja masat që do të marr ditën e parë në pushtet - Bota Sot
Basha me bizneset në Korçë: Ja masat që do të marr ditën e parë në pushtet

Shqipëria

Basha me bizneset në Korçë: Ja masat që do të marr ditën e parë në pushtet

Më: 5 korrik 2020 Në ora: 13:37
Lulzim Basha

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ishte në Korçë ku njoftoi 3 masat që do të marrë që ditën e parë kur të vijë në pushtet.

Sipas Bashës, hapi i parë që do të ndërmarrë do të jetë heqja e inspektorëve të terrenit, të cilët sipas tij terrorizojnë bizneset.

“Së pari do të çlirojmë biznesin nga ankthi, nga klima e tmerrshme e biznesit për shkak të terrorit qeveritar dhe administratës duke futur në karantinë inspektoriatet. Një vit karantinë për inspektoriatet, Në mënyrë që këta njerëz mos përballen me inspektorët që vijnë për xhepat e tyre dhe të pushtetarëve.

Së dyti do të vendosim një sistem taksash konkurrues për rajonin. Për biznesin e vogël do të ketë një taksë, 0.5% e xhiros vjetore. Çdo taksë tjetër do të zhduket.

Së treti për biznesin e madh do të vendosim taksën e sheshtë 9%, e cila do ta synojë më shumë para për investime dhe hapje vende pune”, tha kreu i PD-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat