Pëllumb Pipero: Maska të vendoset me detyrim edhe në rrugë - Bota Sot
Pëllumb Pipero: Maska të vendoset me detyrim edhe në rrugë

Shqipëria

Pëllumb Pipero: Maska të vendoset me detyrim edhe në rrugë

Më: 10 korrik 2020 Në ora: 17:03
Pëllumb Pipero

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero tregon se në numrat e shtuar të të infektuarve javët e fundit po dominojnë moshat e reja.

Ndonëse komplikacionet më të mëdha vijojnë ti paraqesin të moshuarit apo të sëmurët kronikë ka dhe të rinj që kanë nevojë për trajtim spitalor.

“Moshat e reja janë më të ekspozuar sepse janë në marrëdhënie pune. Moshat e vjetra kanë më shumë kujdes. Graviteti dhe komplikacionet më të mëdha janë te të sëmurët kronikë. Shtimi i rasteve ka sjellë më shumë raste në spital dhe humbje jetësh. Në kompleks jeta është shqetësuese por nuk është ende problematike”, shprehet Pipero.

Duke parë ecurinë e pandemisë në vend dhe qasjen e qytetarëve ndaj masave parandaluese, Pipero mendon se mbajtja e maskës duhet të kthehet në detyrim ligjor dhe në mjedise të hapura.

“Askush nuk e di nëse është pozitiv. Sot bota trembet nga transmetuesit e heshtur. Kam qenë dhe jam kundër maskës në rrugë. Por që të na bëhet mënyrë jetese duhet të mbahet edhe në rrugë. Një maskë sado e thjeshtë e ul mundësinë e infektimit deri në 95%”, thotë Pipero.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat