Maskat me detyrim në ambientet e mbyllura, Shehu: Shteti duhet të shpërndajë nga një falas çdo ditë

Shqipëria

Maskat me detyrim në ambientet e mbyllura, Shehu: Shteti duhet të shpërndajë nga një falas çdo ditë

Më: 15 korrik 2020 Në ora: 18:47
Foto ilustrim

Ditën e sotme qeveria nxori aktin Normativ që e bën mbajtjen e maskave të detyrueshme në ambientet e mbyllura.

Gjobë deri në 20 mijë lekë të vjetra për shkelësit.

Por sipas ish- ministrit Tritan Shehu akti normativ për maskat është marrë me dy muaj vonesë.

Ai shkruan se sigurimi i maskave të përshtatshme është detyrë e shtetit si kudo në Europë, së dyti maskat duhet te perdoren detyrimisht edhe në ambjente të hapura kur distanca midis individëve është nën 2 m dhe së treti nuk përcakton tipin e maskave që duhen përdorur.

Reagimi i plotë:

Akti Normativ i Qeverise per maskat, u “mbars me vonese mali e polli nje mi”!!

Me vonese mbi dy mujore Qeveria nxjerr aktin normativ per vendosjen e maskave.

Shprehja “Me mire vone se kurre” ketu eshte jashte kontekstit se pasojat e vonesave jane katastrofale.

Dikush duhet te pergjigjet per kete e pasojat e saj!

Ne e kemi dhene alarmin e kerkuar kete, shume kohe me pare.

Por dhe tashti Vendimi eshte nje “hile” meskine per te hedhur cdo gje mbi qytetaret.

Sepse sigurimi i maskave te pershtateshme eshte detyre e shtetit si kudo ne Europe, qe duhet te shperndaje nga nje cope ne dite gratis per qytetaret ose me cmim te kontrolluar per te tjeret (ne Itali 0,5 E per ato kirurgjikalet).

Se dyti ky vendim eshte i manget ne shume pika, psh maskat duhet te perdoren detyrimisht edhe ne ambjente te hapura me koncentrime te popullesise ose kur distanca midis individeve eshte nen 2 m.

Se treti nuk percakton tipin e maskave qe duhen perdorur, por cdo gje lihet evazive e konfuzive mbas termit “jo medikale”, etj

Pra me kete Akt gjysmak qe del mbas nje “gjumi” te gjate qeverises e shkaterrues per njerrezit, ndersa shteti nuk merr persiper asnje detyrim, ka vetem dicka te qarte, penalizimi i qytetareve me gjobe te rende kur nuk kane maskat… por ku do t’i gjejne ato dhe me cfare mjete finaciare do t’i sigurojne….?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat