Në Shqipëri pandemia ndryshon ritet e festës, por Bajrami u fal nëpër xhami - Bota Sot
Në Shqipëri pandemia ndryshon ritet e festës, por Bajrami u fal nëpër xhami

Shqipëria

Në Shqipëri pandemia ndryshon ritet e festës, por Bajrami u fal nëpër xhami

Më: 31 korrik 2020 Në ora: 09:13
Në Shqipëri pandemia ndryshon ritet e festës, por Bajrami u fal nëpër xhami

Besimtarët myslimanë festojnë ditën e sotme Kurban Bajramit në ‘pushtetin’ e masave të rrepta anti-covid. Të pajisur me maska dhe në distancë sociale, besimtarët janë mbledhur ditën e sotme në Xhaminë e ‘Kokonozëve’ në Tiranë për të kryer faljen e tyre dhe shprehur dashurinë dhe dedikimin e ndaj zoti.

Politika uron besimtarët për Kurban Bajramin, Meta: Ruani e nderoni vlerën e personalitetit! Basha: Zoti na ka bërë sprovë për njëri-tjetrin.

Falja e Kurban Bajramit u krye në xhami në orën 06:30, ndërsa në 06:35 u mbajt hytbeja e Kurban Bajramit. Këtë vit besimtarët nuk mundën të kryenin haxhin në Mekë, për shkak të pandemisë, por edhe një falje ndryshe, besimtarët sërish kanë treguar se mund të jenë afër njëri-tjetrit por dhe zotit duke respektuar jetën e familjarëve të tyre dhe shoqëria me respektimin e masave anti-covid.

Në faljen e Kurban Bajramit kreu i KMSH-së, Bujar Spahiu tha se ky vit do të mbahet mend gjatë tek besimtarët për shkaka të pandemisë që ndali dhe kryerjen e haxhit dhe mbledhjes mes njëri tjetrit për të festuar. Spahiu theksoi se dashuria dhe shpirti i sakrificës mund të tregohet edhe në mënyra të tjera nga besimtarët myslimanë duke respektuar edhe masat e pandemisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat