Deri në 14 gusht kufiri grek i hapur vetëm për punëtorët sezonalë dhe rezidentët - Bota Sot
Deri në 14 gusht kufiri grek i hapur vetëm për punëtorët sezonalë dhe rezidentët

Shqipëria

Deri në 14 gusht kufiri grek i hapur vetëm për punëtorët sezonalë dhe rezidentët

Më: 31 korrik 2020 Në ora: 15:52
Ilustrim

Kufiri grek është i hapur vetëm për punëtorët sezonalë dhe për ata që kanë nënshtetësi në vendin fqinj deri në 14 gusht.

Zëvendës Ministri i Shëndetësisë, Vasilis Kotzamanis tha të premten (31 korrik) në Parlament se autoritetet shëndetësore greke po kryejnë 9,000 teste çdo ditë në pikat kufitare.

Ministri, duke iu përgjigjur një pyetjeje nga i deputeti i SYRIZA-s, Meropi Tzoufi për mungesën e testimit në vendkalimin kufitar Kakavijë në Greqinë veriore, ministri tha se është e hapur vetëm për punëtorët që udhëtojnë midis Greqisë dhe Shqipërisë, banorët e përhershëm dhe grekët etnikë dhe jo për udhëtarët.

Kotzamanis tha që autoritetet “nuk lënë asgjë rastësisë” dhe 2,000 kontrolle janë kryer në Kakavijë në 11 dhe 12 korrik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat