Ftesa për bashkëpunim me PD, Balla: Na duhet për anëtarësimin e vendit në BE

Shqipëria

Ftesa për bashkëpunim me PD, Balla: Na duhet për anëtarësimin e vendit në BE

Më: 14 maj 2021 Në ora: 18:37
Taulant Balla

Partia Socialiste përsëriti thirrjen për bashkëpunim drejtuar Partisë Demokratike. Kreu i grupit parlamentar, Taulant Balla tha se ftesa është e sinqertë dhe se ky bashkëpunim është i domosdoshëm për proceset integruese të vendit.

“Reformat që do të kërkojë kjo fazë e fundit për anëtarësimin e Shqipërisë, nisja e bisedimeve të anëtarësimit, në këtë kuadër ftesa për të bashkëpunuar me opozitën është e sinqertë që bazohet në interesa madhore të vendit dhe kontributi i çdo faktori vendimmarrës dhe përfaqësues dhe sidomos kontributi i PD duhet të bëhet pjesë e kësaj aspirate dhe këtij procesi”, tha Balla.

Sekretari i Përgjithshëm i PS foli nga Cërriku. Ai u shpreh se pret që PD ta pranojë këtë ofertë pasi të ketë përmbyllur procesin zgjedhor të brendshëm.

“Pas këtyre momenteve të përzgjedhjes dhe rikonfirmimit të lidershipit të PD, në ato proceset e brendshme të tyre, do të kemi mundësi në shtator që të identifikojmë se cilat janë çështjet që ne e kemi të nevojshme bashkëpunimin me njëri-tjetrin”, tha Balla.

Balla nuk komentoi hetimet për Metën. Ai tha se tashmë duhet lënë fjala Komisionit Hetimor Parlamentar.

“Tani duhet të heshtim dhe komisioni të sugjerojë vendimmarrjen e vet. Nëse do të shkeljet janë të rënda dhe hyn në parashikimet e Kushtetutës për shkarkimin, natyrshëm do të shkarkohet, nëse komisioni do të thotë ndryshe, kjo është vendimmarrje sovrane e komisionit. Ne duhet të respektojmë Kushtetutën dhe atë mandat që i kemi dhënë këtij komisioni”, tha Balla.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat