Rama: Universiteti Teknik i Stambollit, i pari i huaj në Shqipëri

Shqipëria

Rama: Universiteti Teknik i Stambollit, i pari i huaj në Shqipëri

Më: 27 shtator 2021 Në ora: 17:59
Edi Rama

Universiteti Teknik i Stambollit do të jetë universiteti i parë i huaj në Shqipëri.

Këtë e konfirmoi kryeministri i vendit, Edi Rama gjatë bashkëbisedimit me studentët e Prishtinës.

Sipas tij, nga kjo do të përfitojnë edhe studentët e Kosovës, të marrin një diplomë të vlefshme në të gjithë botën.

“Universiteti  i parë i huaj që do të jetë në Shqipëri më vete dhe s’do të ketë kuota për të kufizuar studentët e Kosovës është Universiteti Teknik i Stambollit, po rregullojmë dokumentet e nevojshme. Hapja bën të mundur që pa lëvizur nga shtëpia të mund të bëni studime të merrni një diplomë të vlefshme në të gjithë botën dhe shpenzimet do të jenë më të pakta”, tha Rama.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat