“Kriza s'ndalet me fjalime”/ Braçe i përgjigjet Bashës: Çmimet copëtojnë të varfërit, të ndalim abuzimet

Shqipëria

“Kriza s'ndalet me fjalime”/ Braçe i përgjigjet Bashës: Çmimet copëtojnë të varfërit, të ndalim abuzimet

Më: 3 tetor 2021 Në ora: 17:44
Erion Braçe

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe, i është përgjigjur Kryedemokratit Lulzim Basha, si cili pak ma parë në një deklaratë për mediat u shpreh se shqiptarët kanë 8 vite që përballen me çmimet më të larta në rajon.

Basha tha se kriza nuk zgjidhet me fjalime dhe me propagandë.

Ndërkohë, Braçe në një postim që ka bërë në rrjetet sociale, shkruan se rritjen e çmimeve është e pamundur ta ndalim, teksa shton se duhet të ndalim abuzimet.

Më tej Braçe thekson se nëse duam të ndalojmë thellimin e pabarëzinë, duhet të rikthejmë konkurrencën në tregjet kyçe.

Postimi i plotë:

CMIMET NUK GODASIN TE PASURIT!
CMIMET COPETOJNE TE VARFERIT!
CMIMET SHTYJNE PER POSHTE, NE VARFERI, SHTRESEN E MESME!

CMIMET THELLOJNE PABARAZINE,
POLARIZOJNE SHOQERINE!

KETE DUHET TE NDALIM!

Cmimet do jete e pamundur ti ndalim.
Por ai qe duhet ta ndalim eshte ABUZIMI!

 

Tregjet tona jane te perqendruara, te kontrolluara nga vetem 4-5 kompani, thuajse me konkurrence formale. Cmimet ne to as funksionojne si ne #burse dhe as percillen sic #bursa vendos;
Cmimet ketu nuk i nenshtrohen konkurrences; CMIMET KETU CAKTOHEN, NJOFTOHEN!

Nese duam te ndalojme thellimin e #PABARAZISE, duhet te rikthejme konkurrencen ne tregjet kyc!

E dyta, duhet te rishperndajme;
Rritja e cmimeve pa ndryshuar tatimet e taksat, po sjell te ardhura shtese ne arken e shtetit, shumica paguar nga qytetaret per shkak te TVSH, AKCIZES etj-tatime e taksa konusmi;
Dua ta sqaroj njehere e mire-I PAGUAJNE QYTETARET, biznesi i madh ben thjesht agjentin e qeverise.

Kriza energjitike, Basha tregon 7 propozimet e opozitës për tu ardhur në ndihmë qytetarëve


Ndaj duhet te rishperndajme. Dy rruge ka: permes tatimeve e taksave, vecanerisht atyre qe mbitatojne konsumin, te ardhurat nga puna, ULJES SE TYRE; permes pagesave te drejtperdrejta, mbrojtese e rimbursuese per te varfrit dhe shtresen e mesme.
 Te pakten, kete here BARRA E KRIZES nuk mund te perballohet nga te varferit e te mesmit; TERMETIN e PANDEMINE e paguan plotesisht ata; KRIZA E CMIMEVE sado e perkohshme te jete, NUK DUHET TE PASUROJE EDHE ME TE PASURIT, por te perballohet prej tyre.

PA SHTUAR ASNJE TATIM PER TA,
POR DUKE I BERE TE PAGUAJNE NDERSHMERISHT ATE QE U TAKON, ATE QE E FSHEHIN DHE QE I KA MBIPASURUAR!
JANE 100 VIP-at TANE!

Ne #Kuvend javen e dyte te shtatorit ua thashe me emra e mbiemra, xhiro, fitim qesharak dhe tatim akoma dhe me qesharak te paguar.

VO: Dje presidenti i #SHBA #BIDEN, postoi videon me siper; javen qe shkoi #SHTEPIAEBARDHE publikoi nje raport per nivelin e tatimeve te paguara nga 400 familjet me te pasura te Amerikes, jashtezakonisht i ulet krahasuar me nivelin e tatimeve te punetoreve.
E di, edhe une ashtu e mendoj-NJESOJ KUDO.

Por ka nje dallim;
NE #SHBA PER PABARAZINE, PADREJTESINE NE PAGESEN E TATIMEVE, HETON, ANALIZON, GJYKON, BEN TRANSPARENCE QEVERIA, FLET AI QE E DREJTON, PRESINDETI BIDEN!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat