Rezervuaret rrezik për përmbytje/ Prefekti jep alarmin: 16 ujëmbledhës janë katastrofë

Shqipëria

Rezervuaret rrezik për përmbytje/ Prefekti jep alarmin: 16 ujëmbledhës janë katastrofë

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 14:59
Foto ilustrim

Periudha në muajt në vijim pritet të jetë e shoqëruar me reshje të dendura dhe të rrëmbyeshme shiu.

Për këtë arsye, autoritetet po marrim masat për parandalimin e përmbytjeve dhe po përgatisin planin e punës në raste emergjencash të shkaktuara prej tyre.

Sipas prefektit të qarkut Tiranë, ndërhyrje të menjëhershme duhen ndërmarrë veçanërisht në rezervuare.

Rezervuarët e Tiranës përbëjnë 1/6 e atyre në të gjithë vendin. Nga 77 që ka qarku, 38 i ka vetëm bashkia e Tiranës,  16 janë në gjendje katastrofike , probleme me kanalet e kullimit, shkarkimit, kërkohen plane të veçanta masash për secilën prej tyre, janë potenciale të rrezikshme për zonat.

Sekretari i emergjencave civile u kërkoi bashkive rivlerësimin e zonave të riskut dhe rritjen e kapaciteteve njerëzore dhe materiale.

Të rivlerësojnë zonat e riskut që një vit më parë kishin problematika, kemi pas një vit më parë zona me përmbytje të vazhdueshme, çfarë masash janë marrë? Kapacitetet njerëzore, e teknike janë në mënyrë të reduktuar.

Specialistët raportojnë se rezervuarët përgjatë autostradës Tiranë – Durrës janë në nivele më të larta se zonat e banuara dhe në rast rreziku mund të shkaktojnë katastrofa në banesat apo bizneset e zonës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat