Mbledhja me drejtuesit e qarqeve, Rama bie dakord me kërkesën e PD-së

Shqipëria

Mbledhja me drejtuesit e qarqeve, Rama bie dakord me kërkesën e PD-së

Më: 27 tetor 2021 Në ora: 20:44
Edi Rama

Kryeministri Edi Rama me drejtuesit e qarqeve ka rënë dakord për të ngritur menjëherë Komisionin e Posaçëm të Reformës Zgjedhore.

Partia Demokratike depozitoi sot në Kuvend kërkesën për ngritjen e një Komisionit të Posaçëm për të kryer një tjetër Reformë Zgjedhore.

Në dokumentin e dërguar në Parlament, PD thotë se ka konstatuar pesë tipologji shkeljesh të rënda që minuan procesin demokratik të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit.

Pesë shkeljet sipas demokratëve janë: Shitblerja masive e votës, shkrirja e shtetit dhe Partisë në pushtet në një të vetëm; vjedhja dhe përdorimi i paligjshëm i të dhënave personale; ndalimi antikushtetues i të drejtës së emigrantë për të marrë pjesë në zgjedhje; ndryshimet e njëanshme në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor, që sollën heqjen e koalicioneve dhe një format flete votimi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat