Lulzim Basha: Fitova ndaj Ramës në Bashkinë e Tiranës pasi përjashtova ish-kryeministrin nga fushata

Shqipëria

Lulzim Basha: Fitova ndaj Ramës në Bashkinë e Tiranës pasi përjashtova ish-kryeministrin nga fushata

Më: 12 nëntor 2021 Në ora: 17:49
Lulzim Basha

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka folur mbi ndikimin e Sali Berishës në vendimmarrjet brenda partisë, për të cilën ai shprehet se në opinionin e gjerë perceptohej një dualizëm mes tyre.

Në një intervistë ekskluzive për drejtorin e përgjithshëm të informacionit dhe programacionit në News24, Robert Rakipllari, Basha zbulon se shumë ekspertë të fushatave zgjedhore, e kanë rekomanduar moskandidimin e Berishës në zgjedhje.

Kryedemokrati sjell në vëmendje një rast në zgjedhjet për Bashkinë e Tiranës  në vitin 2011 ku fitoi përballë kryeministrit aktual Edi Rama.

Sipas Bashës, çelësi i kësaj fitore ishte përjashtimi i Berishës nga fushata elektorale për Tiranën.

 “Së pari dua ta them që unë jam i pari dhe i vetmi kandidat që ka mundur Edi Ramën në garën për Bashkinë e Tiranës. Nuk e kam thënë çelsin e fitores deri më sot por tani është momenti ta them. Ka qenë vendimi për përjashtimin e Berishës nga fushata në Tiranë. Gjatë këtyre viteve, ekspertë nga kompani të specializuara të fushatave elektorale, në bazë të studimeve të tyre na kanë rekomanduar moskandidimin e Sali Berishës në raport me interesat elektorale të PD-së. 

Kjo ka të bëjë edhe me faktin se gjerësisht perceptohej një dualizëm në PD. Protagonizmi i Berishës merrte trajtat e një dualizmi. Unë kam përgjegjësitë e mia, ai duhet të ishte larguar vetë. Duhet të kishte lënë PD dhe kryetarin të hapë rrugët. Unë kam përgjegjësitë e mia për të lejuar këtë dualizëm. Janë vendime të konsultuara me të gjitha forumet e PD. Janë vendime të kërkuara me ngulm nga Berisha” – tha Basha.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat