Rikthehen reshjet e shiut, njihuni me parashikimin e motit për sot

Shqipëria

Rikthehen reshjet e shiut, njihuni me parashikimin e motit për sot

Më: 22 nëntor 2021 Në ora: 08:03
Foto ilustrim

Territori shqiptar do të përfshihet nga një sistem i fuqishëm vranësirash duke gjeneruar shira si fillim në zonat perëndimore dhe gradualisht do të përfshijnë të gjithë vendin.

Shirat do të jenë të përkohshëm dhe me intensitet  mesatar. Orët e pasdites mbeten në ndikimin e vranësirave dhe shira të dobët në zonat malore duke lënë ultësirën perëndimore me vranësira të dendura por pa reshje, sipas MeteoAlb.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje të lehte në mëngjes por mesdita sjell rënie te tyre duke luhatur vlerat ditore nga 5°C deri në 23°C.

Era do të fryjë mesatare në tokë dhe deri e fortë në det duke arritur shpejtësinë max 55 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar ne brigjet detare dallgëzim mbi 4 ballë.

tur shpejtësine max 55 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar ne brigjet detare dallgëzim mbi 4 ballë.

Rajoni dhe Europa

Në ndikimin e motit të kthjellet por të ftohtë do të paraqiten vendet Skandinave. Ndërsa  pothuajse i gjithë kontinenti  Europian do të jetë në ndikimin e masave ajrore të paqëndrueshme duke bërë që vranësirat dhe shirat të jenë dominante.

Më të dendura shirat do të paraqiten në gadishullin e Ballkanit si edhe Europën Qendrore. Po ashtu, me reshje dëbore do të vijojë sërish Europa Lindore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat