Reshjet e shiut/ Balla paralajmëron zonën e Divjakës për përmbytje

Shqipëria

Reshjet e shiut/ Balla paralajmëron zonën e Divjakës për përmbytje

Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 17:54
Taulant Balla

Nisur nga situata e krijuar nga reshjet me intensitet të lartë gjatë ditës së sotme, Drejtuesi politik i Partisë Socialiste për Qarkun e Fierit, Taulant Balla ka paraljmëruar banorët e zonës së Divjakës për përmbytje.

Balla teksa ka parë nga afër në Papër të Elbasanit nivelin e prurjeve të lumit Shkumbin, i bën thirrje banorëve për të larguar bagëtitë apo mjetet bujqësore nga tokat përgjatë lumit nga Çerma e sipërme dhe çermat e tjera përgjatë Shkumbinit.

Postimi i plotë i Taulant Ballës:

Papër📍Elbasan 🔴 Këtu është vendi i duhur për të parë nivelin e prurjeve të Shkumbinit, të cilat mund të rrezikojnë ekonomitë bujqësore në Bashkinë e Divjakës. Prurjet janë të larta dhe vijimi i reshjeve 🌧 në Librazhd mund ta rrisë edhe më tej nivelin e Shkumbinit. Prandaj duhen larguar bagëtitë apo mjetet bujqësore nga tokat përgjatë lumit nga Çerma e sipërme dhe çermat e tjera përgjatë Shkumbinit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat