“Këtë e kanë në dorë socialistët”/ Ngjela parashikon zhvillimet e reja politike

Shqipëria

“Këtë e kanë në dorë socialistët”/ Ngjela parashikon zhvillimet e reja politike

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 18:16
Spartak Ngjela

Përplasjet brenda PD-së kanë krijuar jo pak tension dhe frikë për destabilizimin e vendit. Kurioziteti i të gjithëve është se çfarë do të ndodhë me mbledhjen e 2 Kuvendeve.

Ngjela parashikon se nuk do të ndodhë asnjë gjë, pasi shteti është në dorë të Ramës dhe jo të Berishës.

“Po a është legal kongresi dini gjë? Është person jurdik PD, Pra lidershipi i këtij personi juridik ka paranë në dorë, kurse lidershipi i këtyre ka pushtetin. Ky personi juridik ka një statut sikurse edhe ky tjetri që ia ka njohur gjykata. Tani ta marrim te e para, një grup njerëzish krijojnë me emrin e personit juridik një lëvizje anësore, që s ka lidhje me personin juridik, kryetari i të cilit po i denoncoi shkojnë në proces penal.

Edhe nëse mblidhen në një mbledhje aksionerët, nuk vlejnë. Tani vijmë ku i çoi ky këto firmat, do i çonte në zyrën e partisë. Këto thonë ai nuk i pranon. Këto mund t’i drejtohen një gjykate. Gjykata ka të drejtën të kontrollojë firmat, i zgjidh përmbarimi s’ka nevojë për kryengritje. I përgjigjet përmbarimi, policia Saliut me këtë vendim? Jo. Ky është shteti juridik, revolucionin s’ke nevojë ta bësh me firma. Cdo bëjë Basha? Nuk e di. Do i denoncojë edhe për firmat? Nuk e di. Këtu është një pikëpyetje e madhe pse nuk i nxorën firmat këta?

Këta thonë, do futemi në zgjedhje për Kuvendin, por listat janë sekrete. Listat e votuesve, janë legale. Ti shikonte kushdo në internet, çdo fshehje klandestine është kundra ligjit. Nuk ka lëvizje klandestine.

11 Dhjetorin me një denoncim nuk e lejon shteti. Shteti do ta quajë lëvizje jo ligjore, dhe nëse do bësh një miting do marrësh leje. Shtetin e kanë socialistët në dorë, nuk e shkel dot ligjin. Ai nuk foli në emër të partisë kur tha unë do jem kryeminsitri. Pse? Mëkon ato që janë nëpër salla. Një gjë nuk e kapërcen dot. në bazë të statute të tij, firmat duhet t’i cojë te lidershipi, nëse ai nuk ia pranon në gjykata. Po cfarë ndodh? Ky tjetri është person juridik. A do e kërkojë zbatimin e ligjit? Kjo varet nga Basha.” u shpreh Ngjela.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat