Protesta e 8 janarit/ Prokuroria thërret për të dëshmuar Bashën dhe Berishën

Shqipëria

Protesta e 8 janarit/ Prokuroria thërret për të dëshmuar Bashën dhe Berishën

Më: 10 janar 2022 Në ora: 14:37
Lulzim Basha dhe Sali Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe ish-kreu i kësaj partie Sali Berisha pritet të thirren nga prokuroria në cilësinë e deklaruesit në lidhje me ngjarjet e zhvilluara në protestën e 8 janarit para selisë së PD-së.

Lajmi është konfirmuar për gazetarën e Top Channel, Anila Hoxha nga prokurori Elio Mazreku, i cili po merret me hetimin e protestës.

Të shtunën e 8 janarit, përkrahësit e ish-kryeministrit Sali Berisha sulmuan dhe dëmtuan rëndë selinë e e Partisë Demokratike.

Protesta e thirrur kundër kryetarit të PD-së, Lulzim Basha, u bë menjëherë e dhunshme, ndaj edhe pati disa plagosje dhe arrestime.

Megjithë rezistencën e personave nga brenda godinës, protestuesit depërtuan në brendësi të godinës, pasi shkatërruan për disa orë sulmi me pajisje hekurthyese dyert e mbyllura me elemente metalikë.

Diplomatët amerikanë, europianë dhe OSBE dënuan dhunën dhe u kërkuan organizatorëve të ulin tensionet e protestës, e cila u shpërnda nga policia.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat