Berisha e konfirmon zyrtarisht: Do jemi pjesë e zgjedhjeve të pjesshme! Ja çfarë po përgatisim

Shqipëria

Berisha e konfirmon zyrtarisht: Do jemi pjesë e zgjedhjeve të pjesshme! Ja çfarë po përgatisim

Më: 19 janar 2022 Në ora: 21:55
Sali Berisha

Komsioni i Rithemelimit të Partisë Dmeokratike ka konfirmuar se do të marrë pjesë në zgjedhjet e pjesshme për 6 bashkitë që janë ende pa kryetarë të zgjedhur nga qytetarët.

Deklarate e Komisionit te Rithemelimit te PD:

Duke ndjekur situaten politike per zgjedhjet e pjesshme, Komisioni i Perkoshem i Rithemelimit ne emer te Partise Demokratike deklaron se do te jete pjese e ketyre zgjedhjeve per tu dhene Shqiptareve mundesine per tu perfaqesuar ne qeverisjne vendore me kapacitetet me te mira te vendit.

Komisioni i Perkohshem i Rithemelimit vendosi sot hapjen e procesit te primareve brenda PD per perzgjedhjen e kandidaturave me te mira per secilen nga bashkite ne gare. Nga sot, ne te gjitha bashkite ku do te hapet gara Partia Demokratike fillon punen  per evidentimin e kandidateve. Procesi i perzgjedhjes do te finalizohet me date 30 Janar 2021 sipas parimit “ te primareve”.

Ne perputhje me statutin e PDSH neni 12 dhe 38 kandidatet mund te evidentohen:

Me vetepropozim;

Propozim nga anetaresia;

Propozim nga organet qendrore te PDSH.

Kandidatet duhet te jene personalitete me autoritet te larte politik professional dhe shoqeror.

Dokumentacioni i nevojshem duhet te paraqitet prane Komisionit te Rithemelimit te PD dhe duhet te permbaje CV profesionale dhe politike te kandidateve si dhe formularin e vetedeklarimit per pastertine e figures se kanditatit.

Afati per paraqitjen e kandidaturave eshte data 24 Janar 2022, ora 24.00

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat