Fshati merr "arratinë" Karbunara e Selenicës drejt braktisjes, mungesa e investimeve izolon zonën

Shqipëria

Fshati merr "arratinë" Karbunara e Selenicës drejt braktisjes, mungesa e investimeve izolon zonën

Më: 20 janar 2022 Në ora: 13:07
Ilustrim

Fshati Karbunar në bashkinë e Selenicës po shkon drejt braktisjes. Dikur kanë qenë 250 familje, ndërsa sot numërohen rreth 50 të tilla.

Por edhe ata që kanë vendosur të mos largohen janë kryesisht moshat e treta, ndërsa të rinjtë kanë zgjedhur të largohen migrojnë ose të emigrojnë.

"Me shtëpi në Vlorë, i kemi marrë shtëpitë por nuk ikim poshtë se mosha…se besojmë se jetojmë dot atje në Vlorë. Djemtë po, të ikur janë, të ardhme në Karbunarë jo."

"Këtu a janë 50 familje, a s'janë. Këto familje janë me nga 2 persona."

"Unë jetoj me gruan se djali iku, nuk kishte mundësi të jetonte me fëmijët këtu. Këtu është të vësh duart në kokë, të ulërish e të ikësh."

Mungesa e investimeve, është një nga arsyet kryesore të braktisjes. Banorët kërkojnë një rrugë që të mos ndihen të izoluar.

"S'kemi rrugë, jemi bllokuar."

"Ky është një fshat shumë i pasur po të kemi rrugë."

"Dua të rregulloj shtëpitë, nuk ka nga më vjen makina, pa rrugë."

Edhe uji i pijshëm është një tjetër shqetësim. Sipas banorëve investimi që është bërë së fundmi e ka përkeqësuar gjendjen.

"Uji i pijshëm vjen një herë në dy ditë, një orë."

Gjatë fushatave elektorale nuk kanë munguar premtimet e kandidatëve për deputet apo kryetar bashkie, por asgjë nuk ka ndryshuar , e premtimet kanë mbetur vetëm të tilla.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat