E mbyti fqinjen dhe i hodhi trupin në kanal, gjykata jep masën e sigurisë për 58-vjeçarin!

Shqipëria

E mbyti fqinjen dhe i hodhi trupin në kanal, gjykata jep masën e sigurisë për 58-vjeçarin!

Më: 22 janar 2022 Në ora: 14:58
Fetah Marra

Fetah Marra, 58-vjeçari i arrestuar në Kuçovë për vrasjen dhe hedhjen në kanal të fqinjes 63-vjeçare, Fatime Suli, ka dalë ditën e sotme përpara togave të zeza. Pas një seance që zgjati 60 minuta, Gjykata e Beratit vendosi masën e sigurisë “arrest në burg” pa afat për 58-vjeçarin. Vendimi erdhi pas njohjes së gjyqtares me provat e raportit të organit të akuzës, ku kërkohej vlerësim i ligjshëm i arrestimit të tij.

Idris Kazazi, avokati i vrasësit, i caktuar nga shteti, ka deklaruar se vrasësi e ka pranuar krimin dhe ka shprehur pendesë. News 24 ka siguruar dëshminë e autorit në sallën e gjyqit, ku për faktin që gruaja u gjet gjysmë e zhveshur në kanal, vrasësi ka deklaruar se në momentin e tërheqjes zvarrë për ta hedhur në kanal, i janë hequr tutat.

Të shumta kanë qenë ditën e djeshme edhe reagimet e familjarëve, të afërmve dhe komshinjve të familjes Suli në fshatin Moravë, të cilët janë dyshues në lidhje me shkaqet e vërteta të vrasjes, duke shkuar edhe më tej kur akuzojnë vrasësin se mund të ketë dashur të abuzojë me gruan 63-vjeçe.

NGJARJA

Gruaja 64-vjeçare nuk ishte kthyer në banesë gjatë orëve të darkës si zakonisht. Kjo ka bërë që familjarët të jepnin alarmin duke lajmëruar Policinë. Forcat e rendit u vunë menjëherë në lëvizje, duke nisur kërkimet në zonë.

Gjatë orëve të vona, trupi i pajetë i gruas u gjet në një kanal gjysmë i zhveshur dhe i mbuluar me gjethe në lagjen “Havaleas”, vetëm 1 km larg banesës së saj.

Gruaja ishte e zhveshur nga mesi e poshtë.

Fillimisht u dyshua për një vdekje aksidentale, por Policia lokale nisi menjëherë hetimet, duke zbardhur edhe autorësinë e ngjarjes së rëndë.

Paraprakisht dyshohet se mbytja e gruas ka ardhur për shkak të një borxhi, por Policia lokale nuk përjashton edhe pista të tjera.

Ende nuk dihet se pse gruaja e vdekur u gjet e zhveshur në pjesën e poshtme të trupit.

“Falë veprimeve të shpejta dhe informacioneve të grumbulluara, u bë i mundur identifikimi dhe kapja e autorit të dyshuar të kësaj ngjarjeje.

Në vijim të veprimeve, nga specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Kuçovë u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit F. M., 58 vjeç, banues në fshatin Havaleas, Kuçovë, i cili dyshohet se për motive të dobëta, e ka mbytur dhe e ka lënë në një kanal shtetasen F. S., 64 vjeçe, banuese në fshatin Havaleas, Kuçovë”, sqaroi Policia lokale.

Grupi hetimor, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat, vazhdon hetimet për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes.

AUTOPSIA

Pas zbulimit të kufomës së 64-vjeçares, trupi i pajetë i gruas u dërgua në morgun e spitalit të qytetit, duke iu nënshtruar ekspertizës.

Ekspertët mjekoligjorë kanë konstatuar se Fatime Suli ka ndërruar jetë nga asfiksia si pasojë e mbytjes.

Shtetasi Fetah Narra e ka mbytur 64- vjeçaren me duar dhe pas këtij momenti e ka zhveshur nga mesi e poshtë.

Ekspertët kriminalistë nuk e kanë pasur të vështirë të zbulojnë shkakun e vdekjes së gruas për shkak të shenjave të duarve që i kishin mbetur në pjesën e fytit.

Pas krimit makabër, 58- vjeçari e ka hedhur trupin e gruas në një kanal rreth 1 km larg banesës së gruas. Pas arrestimit, edhe vetë 58-vjeçari ka pranuar autorësinë duke deklaruar se nuk e kuptonte se si e vrau.

“Më ngeli në dorë, s’e kuptova se si vdiq”, mësohet të ketë thënë ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat