Tiranë-Qafa e Plloçës merr sërish para, qeveria merr 50 mln $ hua nga fondi saudit

Shqipëria

Tiranë-Qafa e Plloçës merr sërish para, qeveria merr 50 mln $ hua nga fondi saudit

Më: 26 janar 2022 Në ora: 16:59
Foto ilustrim

Duket se segmenti rrugor Tiranë-Elbasan-Qukës-Qafa e Plloçës, do të vazhdojë të marrë para shtesë nga vlera e parashikuar në fillim të projektit.

Kështu, me një VKM të ditës së sotme, qeveria ka miratuar marrëveshjen huas me fondin saudit për zhvillim, për projektin e ndërtimit të kësaj rruge.

Konkretisht qeveria parashikon të marrë huan në shumën 183 750 000 (njëqind e tetëdhjetë e tre milionë e shtatëqind e pesëdhjetë mijë) rial saudit, ose rreth 50 milionë dollarë.

Vendimi i Qeverisë:

Miratimin, në parim, të marrëveshjes së huas ndërmjet këshillit të ministrave të republikës së Shqipërisë dhe fondit saudit për zhvillim, për projektin e ndërtimit të rrugës Tiranë-Elbasan-qukës-Qafa e Plloçës, “hua shtesë”

Në mbështetje të nenit 100, të Kushtetutës, të nenit 10, të ligjit nr.43/2016, “Për marrëveshjet ndërkombëtare në Republikën e Shqipërisë”, dhe të neneve 26 e 27, të ligjit nr.9665, datë 18.12.2006, “Për huamarrjen shtetërore, borxhin shtetëror dhe garancitë shtetërore të huas në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, me propozimin e ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë e të ministrit të Financave dhe Ekonomisë, Këshilli i Ministrave

VENDOSI:

Miratimin, në parim, të marrëveshjes së huas ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Fondit Saudit për Zhvillim, për projektin e ndërtimit të rrugës Tiranë-Elbasan-Qukës-Qafa e Plloçës, “hua shtesë”, me një hua në shumën 183 750 000 (njëqind e tetëdhjetë e tre milionë e shtatëqind e pesëdhjetë mijë) rial saudit, sipas tekstit që i bashkëlidhet këtij vendimi. Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat