Mediat ndërkombëtare jehonë krizës energjitike në Shqipëri: Qeveria ka urdhëruar fikjen e dritave në rrugë dhe ndërtesat publike

Shqipëria

Mediat ndërkombëtare jehonë krizës energjitike në Shqipëri: Qeveria ka urdhëruar fikjen e dritave në rrugë dhe ndërtesat publike

Më: 21 mars 2022 Në ora: 22:04
Foto ilustrim

Mediat ndërkombëtare i kanë bërë jehonë masave të marra nga qeveria shqiptare në lidhje me menaxhimin e krizës energjitike.

Reuters shkruan se Shqipëria ka urdhëruar të gjitha qytetet të fikin dritat në ndërtesat publike dhe në rrugë kur është e nevojshme, dhe shkak për këtë është bërë një krizë energjetike e shkaktuar nga thatësira dhe rritjet e çmimeve të energjisë.

“Ndërmarrja shtetërore e energjisë KESH e vendit ndaloi të dielën 11 nga 13 turbinat e energjisë elektrike në hidrocentralet pasi mungesa e ujit e detyroi Shqipërinë të importonte pjesën më të madhe të energjisë elektrike nga jashtë vendit.

Shqipëria po përpiqet të diversifikojë prodhimin e saj të energjisë duke lëshuar leje për kompanitë e erës dhe diellit në mënyrë që t’i japë fund varësisë së saj totale nga hidrocentralet. Vendi me 2.8 milionë banorë nuk ka të instaluar prodhimin e energjisë elektrike nga karburantet fosile.

Por si vendet e tjera europiane, Shqipëria është përballur me një krizë që nga viti i kaluar kur çmimet u rritën deri në pesë herë.

I gjithë prodhimi i brendshëm i energjisë elektrike në Shqipëri varet nga hidrocentrali dhe mungesa e reshjeve muajt e fundit dhe përdorimi i tepërt i rezervave të saj ujore kanë përkeqësuar një situatë tashmë të keqe.

Pushtimi rus i Ukrainës ka rritur më tej çmimet e energjisë dhe qeveria shqiptare në Tiranë tha se çmimet mund të shkojnë deri në 1000 euro për MWh.

“Nuk do të ketë reshje shiu në dy javët e ardhshme dhe gjërat vetëm sa po përkeqësohen, prandaj duhet të mbështetemi te importet”, tha të dielën ministrja e Energjisë, Belinda Balluku”, shkruan Reuters.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat