Shehaj zbulon se çfarë e solli përçarjen e PD-së

Shqipëria

Shehaj zbulon se çfarë e solli përçarjen e PD-së

Më: 14 prill 2022 Në ora: 23:35
Agron Shehaj

Deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj ka komentuar zhvillimet në selinë blu, ku ka analizuar gjendjen që solli deri në përçarjen e kësaj partie.

Shehaj u shpreh se përçarja erdhi pas përjashtimit të Sali Berishës nga ana e Lulzim Bashës.

Sipas tij, edhe pse brenda Grupit parlamentar të PD-së janë tre grupime.

Zgjedhjet vendosen se sa e përçarë është dhe ku është shumica e ku është pakica, cili prej tyre është legjitim, kush ka mbledhur më shumë delegatë.

Në anëtarësi përçarja është shumë më e vogël, sesa brenda Grupit Parlamentar.

Nëse grupimi i Berishës mori 70% të votave të demokratëve, ku garantoj mbështetjen e Komisionit të Rithemelimit brenda anëtarësimit është mbi 90%. Brenda GP të PD-së ka tre grupime.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat