Zarf me tre emra/ Ja fletë-propozimi që do të plotësojnë deputetët e PS për kandidatët për President

Shqipëria

Zarf me tre emra/ Ja fletë-propozimi që do të plotësojnë deputetët e PS për kandidatët për President

Më: 18 prill 2022 Në ora: 14:19
Taulant Balla

Duke nisur nga dita e nesërme deputetët e PS, do të propozojnë emrat e tyre preferencialë si kandidatë për President të Republikës.

Lajmin e njoftoi sot në një prononcim për mediat, kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla, ndërsa tha se cdo deputet socialis do të propozojmë jo më shumë se tre 3 si kandidatë për kreun e ri të shtetit. Top Channel sjell fletë-propozimin, i cili do të plotësohet nga ligjvënësit socialist, e më pas do të dorëzohet në zarf në Kryesinë e kuvendit.

Image

“Bazuar në procedurën e miratuar në Mbledhjen e Grupit Parlamentar të datës 28 Mars 2022, çdo anëtar i Grupit Parlamentar mund të propozojë një kandidat(e) por jo më shumë sesa tre kandidatë(e) brenda një zarfi të mbyllur dhe të sekretuar në mbledhjen e posaçme që do të njoftohet nga Kryetari i Grupit. Kandidatët e propozuar do të merren në shqyrtim nga Grupi i Punës së ngritur me vendimin e sipër-përmendur të GPS, me qëllim verifikimin e plotësimit të kritereve të përcaktuara në Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë për kandidatin për President të Republikës.” thuhet në fletë propozim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat