Akuzohet për fshehje pasurie/ Dërgohet për gjykim ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese

Shqipëria

Akuzohet për fshehje pasurie/ Dërgohet për gjykim ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese

Më: 10 maj 2022 Në ora: 15:17
Bashkim Deja

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Bashkim Deja është dërguar për gjykim, për deklarim të rremë dhe fshehje pasurie.

Bashkim Dedja akuzohet për kryerjen e veprës penale të “Refuzimi për deklarimin, mosdeklarimi, fshehja ose deklarimi i rremë i pasurive, interesave privatë të personave të zgjedhur dhe nëpunësve publikë ose i çdo personi tjetër që ka për detyrimin ligjor deklarim”, kryer në formën e deklarimit të rremë të parashikuar nga neni 257/a/2 i Kodit Penal.

Ish-anëtari i Kushtetueses u shkarkua nga vettingu për mos justifikim të pasurive. Në muajin prill të vitit 2021, gjykata vendosi sekuestrimin e pasurive të tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat