Reagon ashpër Sali Berisha ndaj Ramës pas refuzimit të rezolutës për dënimin e gjenocidit serb në Bosnjë

Shqipëria

Reagon ashpër Sali Berisha ndaj Ramës pas refuzimit të rezolutës për dënimin e gjenocidit serb në Bosnjë

Nga: M.H. Më: 13 maj 2022 Në ora: 08:48
Edi Rama dhe Sali Berisha

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama për refizimin ndaj rezolutës për dënimin e genocisit serb në Bosnjë.

Ai përmes një postimi në facebook ka theksuar që pretendimi i Ramës se paraqitja e rezolutës ishte e papritur është një gënjeshtër, ndsërsa thekson se rezoluta për dënimin e genocidit në Bosnje është depozituar sipas të gjitha afateve kohore që përcakton rregullorja e Parlamentit.

Berisha ndër të tjera shton që Rama dhe grupi i tij parlamentar kanë votuar me vetëdije të plote kundër debatit me mocion për Ballkanin e Hapur dhe rezolutës se grupit parlamentar të PD për dënimin e genocidit rus në Ukrainë.

Postimi i plotë

Si veshka midis padronit supergrata dhe vellait nongrata!

Njoftim shtypi.

Lidhur me deklaraten e Edi Rames per refuzimin nga ana e tij dhe pseudomazhorances se tij te rezolutes per denimin e genocidit serb ne Bosnje, sqaroj sa vijon:

Pretendimi i Edi Rames se paraqitja e rezolutes ishte e papritur eshte nje genjeshter e denje vetem per ate.

Rezoluta per denimin e genocidit ne Bosnje eshte depozituar sipas te gjitha afateve kohore qe percakton rregullorja e Parlamentit, eshte shqyrtuar ne kryesine e parlamentit dhe eshte vendosur ti paraqitej sot seances plenare.

Perfaqesuesit e PS, shumice ne kryesine e Parlamentit kane refuzuar ne kryesi dhe kane votuar me ndergjegje te nxire kunder rezolutes.

Keshtu Edi Rama dhe grupi i tij parlamentar kane patur te gjithe kohen e mjaftueshme qe parashikon regullorja e parlamentit per shqyrtimin e kesaj rezolute, por kane vendosur ne nje akt çnjerezor dhe antikombetar qe te votojne kunder saj me urdher te Aleksander Vuçiç. Kjo rezolute eshte miratuar ne Parlamentin Europian, Kongresin e SHBA.

Shtojme ketu se me pare Edi Rama dhe grupi i tij parlamentar kane votuar me vetedije te plote kunder debatit me mocion per Ballkanin e Hapur dhe rezolutes se grupit parlamentar te PD per denimin e genocidit rus ne Ukraine. sb

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat