Hapet toka në Belsh/ Krijohet papritur gropa karstike

Shqipëria

Hapet toka në Belsh/ Krijohet papritur gropa karstike

Më: 18 maj 2022 Në ora: 15:33
Hapet toka në Belsh

Një gropë karstike rreth 20  metra e thellë dhe 10 metra e gjerë është shfaqur pranë fshatit Çestije në Belsh.

Fenomeni natyror është i zakonshëm për zonën e Dumresë e cila numëron mbi 80 liqene të krijuara si pasojë e fenomeneve karstike.

Gropa ka përpirë rrugën dhe ka ngjallur panik tek banorët.

Specialistet thonë se në 360 km2, zona e Dumresë është kartike si pasojë e shkrirjes së shkëmbinjve të gipsit dhe gëlqeres.

Por nevojiten studime pasi fenomeni mund të rrezikojë edhe lagjet e banuara.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat