“Çmimet konseguencë ndërkombëtare”, Ahmetaj: Ja pse kemi inflacionin më të ulët në rajon

Shqipëria

“Çmimet konseguencë ndërkombëtare”, Ahmetaj: Ja pse kemi inflacionin më të ulët në rajon

Më: 6 qershor 2022 Në ora: 18:43
Arben Ahmetaj

Ahmetaj: Që kur flisni për oligarkë, ka një statistikë ka edhe një të vërtetë,tatim fitimi për kompanitë ka qenë 15% sot biznesi I vogël paguan zero. Tani më thoni e bën një qeveri oligarkësh?

Sigurisht pyetja është retorike, përkundrazi.

Jemi në moment krize dhe inflacioni sa i madh të jetë aq më gërryes është për të ardhurat. Shqipëria e ka 6.2% më I lartë e ka Bosnja, 13.2 %, Shqipëria e ka më të ulëtin, për të një arsye shumë të madhe, ne subvencionojmë totalisht rritjen e cmimit të energjisë. Inflacioni krijon një të ardhur momentale në buxhet.

Po rindërtimi, është program më sociale, në të gjitha shembujt  global. Merrni Shkodrën, e keni bastion. U përmbyt dhe nuk I dëmshpërblyet, e bëmë ne. Ndaj mos flisni për pjesë sociale. Mos u bëni migjenianë. Cmimet dua ti kuptoni janë konseguencë ndërkombëtare. Vendet e rajonit e kanë inflacionin në qiell, ne e kemi ndër më të ulëtat. Kjo është arsyeja që amortizatorët kanë funksionuar. Ne këtu, duhet të kuptojmë që lufta nuk i ka efektet vetëm sot. Ndaj duhet të jemi shumë racionalë. A mund të bëjë më tepër, po patjetër. Investimet në infrastrukturë janë spektakolare nga kjo qeveri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat