​Shqipëria përshëndet heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

Shqipëria

​Shqipëria përshëndet heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 14:36
Edi Rama

Tirana zyrtare ka përshëndetur vendimin e parlamentit bullgar për heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut.

Në një postim në Twitter, kreu i qeverisë Edi Rama tha se pati një telefonatë me kreun e opozitës bullgare Boyko Borissov, të cilin e falënderoi për rolin e tij në heqjen e vetos.

Rama shkruan se partia e tij shpëtoi fytyrën e Bullgarisë dhe të BE-së, teksa i bëri thirrje kësaj të fundit që të veprojë shpejt.

“Sapo mora një telefonatë nga Boyko Borissov. Nuk mund ta falënderoja sa duhet për mendimin e tij të mirë që më thirri, por mund ta falënderoja për rolin e tij përcaktues në heqjen e VETO-s në parlament! Mik i vërtetë, lider i vërtetë. Partia e tij GERB dhe të tjerët shpëtoi fytyrën e Bullgarisë dhe BE-së! Tani BE duhet të veprojë shpejt!”, shkruan Rama në Twitter.

Edhe presidenti në detyrë Ilir Meta, e quan lajm të shumëpritur nga Bullgaria heqjen e vetos për Maqedoninë e Veriut, duke thënë se ky votim i hapi rrugën edhe Shqipërisë për nisjen e negociatave të anëtarësimit.

“Votimi nga Parlamenti bullgar për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, hapi rrugën për nisjen e negociatave të anëtarësimit për të dyja vendet tona. Në pritje të lajmit tjetër nga mbledhja e Këshillit Evropian, që vijon ende“, shkruan Meta.

Parlamenti bullgar miratoi sot propozimin e Presidencës franceze të Këshillit të BE-së për fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në BE. /tch

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat