​MPJ e Bullgarisë reagon ndaj deklaratave të Ramës në Bruksel

Shqipëria

​MPJ e Bullgarisë reagon ndaj deklaratave të Ramës në Bruksel

Më: 24 qershor 2022 Në ora: 17:13
Ministria e Jashtme bullgare

Ministria e Jashtme bullgare ka reaguar ndaj një deklarate të kryeministrit shqiptar Edi Rama në Bruksel, duke thënë se pret që ai të shprehet në një mënyrë të përshtatshme për një politikan nga një vend që synon të anëtarësohet në BE.

Në deklaratën në fjalë, Rama e cilësoi si “turp” bllokimin e fillimit të bisedimeve për anëtarësim në BE për Republikën e Maqedonisë së Veriut nga ana e Bullgarisë.

“Ju jeni një rrëmujë djem, jeni një rrëmujë e madhe dhe jeni një turp, dhe mendoj se është turp që një vend i NATO-s mban peng dy vende të tjera të NATO-s, ndërsa në oborrin e pasmë të Evropës ka një luftë të nxehtë dhe sigurisht, nuk është mirë të shohësh se si 26 vende të tjera ulen të qetë në një shfaqje të frikshme impotence”, tha Rama, teksa foli me gazetarët bullgarë pas mbërritjes në kryeqytetin belg për një takim të liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

Vetoja bullgare për fillimin e bisedimeve të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut pengon gjithashtu pranimin e Shqipërisë në BE, pasi Brukseli ka bërë bashkë Tiranën dhe Shkupin në progres drejt BE-së.

Ministria e Jashtme bullgare tha se Bullgaria ka qenë gjithmonë ndër vendet anëtare të BE-së që ka mbështetur qëndrimin se populli shqiptar i përket Evropës.

"Ne kemi mbështetur perspektivën evropiane të Shqipërisë dhe fillimin e bisedimeve për anëtarësimin (e saj) në BE, kur e bëri këtë ishte shumë më i vështirë se sa është sot", thotë Ministria e Jashtme, duke kujtuar se Bullgaria u mbështet vetëm nga pak për këtë kauzë.

“Ne vazhdojmë ta mbështesim sot, pavarësisht gjithçka, në emër të së ardhmes së përbashkët evropiane”, thuhet në reagim.

"Si përgjigje, kjo nuk është hera e parë që dëgjojmë kualifikime të ashpra dhe fyese nga një drejtues qeverie. Vërejtjet sardonike dhe regjistri i tyre i ulët gjuhësor nuk mund të justifikohen më me tipare të personalitetit, dhe mungesë të aftësive komunikuese evropiane”, thuhet në reagimin e Ministrisë së Jashtme bullgare.

"Në këtë nivel, më shumë se çdo nivel tjetër, ne kërkojmë që të ruhet toni i duhur i komunikimit. Bullgaria ka treguar gjithmonë respektin e kërkuar nga niveli i marrëdhënieve ndërshtetërore. Një e ardhme e përbashkët është përpara nesh dhe Shqipërisë. Politikanët vijnë e shkojnë, por popujt mbesin. Popujt tanë kanë një interes të përbashkët që nuk duhet të cenohet nga keq-vlerësimi i politikanëve. Është e papranueshme të lejosh që marrëdhëniet mes dy vendeve të bien peng i sjelljeve të kryeministrit shqiptar në detyrë”, thuhet në qëndrimin e Ministrisë së Jashtme bullgare.

Kryeministri Rama reagoi ndaj kësaj me një postim në Twitter: "Oh! Ministria e Jashtme e Bullgarisë ka një problem me mënyrën time të të folurit! Mjaft e drejtë. Edhe unë kam një problem me mënyrën se si Bullgaria dëshiron të zgjidhë çështjet bilaterale duke përdorur procesin e zgjerimit si një mjet peng marrjeje të dy vendeve të NATO-s! Me ngadalë miq: Hiqni VETO-n ose duroni!"

Në një postim tjetër në Twitter, ai u kujton ndjekësve se "u desh një telefonatë e shkurtër me Bojko Borisov për një zgjidhje miqësore dhe të sinqerisht për çështjen e minoritetit bullgar në Shqipëri".

"Miqtë e vërtetë nuk e dëmtojnë njëri-tjetrin, por ata flasin me të vërtetë me njëri-tjetrin dhe i zgjatin dorën!"

Ndërkohë, Parlamenti i Bullgarisë të premten votoi, 170-37 me 21 abstenime, për të miratuar një projekt-rezolutë, duke mandatuar kabinetin që po largohet për të miratuar draftin e Kornizës negociuese të pranimit në BE me Maqedoninë e Veriut dhe projekt-konkluzionet e Këshillit për zgjerimin me atë vend, siç propozohet nga Presidenca franceze e Këshillit të BE-së, duke iu nënshtruar disa kushteve.

Të katër kushtet janë, së pari, që draft Korniza dhe Konkluzionet Negociuese të riformulohen për të siguruar përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutën e Maqedonisë së Veriut në të njëjtin nivel me popujt e tjerë; së dyti, Korniza dhe Konkluzionet duhet të bëjnë të qartë se asgjë në procesin e anëtarësimit të Shkupit në BE nuk duhet të interpretohet si njohje nga Bullgaria e ekzistencës së "gjuhës maqedonase"; së treti, ofrohen garanci se fqinjësia e mirë do të mbahet si kriter horizontal deri në përfundimin e negociatave të anëtarësimit në BE me Maqedoninë e Veriut dhe se Komisioni Evropian do ta mbajë Këshillin të përditësuar për përmbushjen e këtij kriteri; dhe, së katërti, që shqyrtimi periodik i zbatimit të Traktatit dypalësh të fqinjësisë së mirë të vitit 2017 me Maqedoninë e Veriut të bëhet publik në kuadër të procesit negociator.

Për më tepër, rezoluta parashikon përfshirjen në Kornizën Negociatore të një referimi ndaj protokolleve dypalëshe sipas nenit 12 të Traktatit të fqinjësisë së mirë në lidhje me miratimin nga Këshilli i BE-së të qëndrimeve të përbashkëta të BE-së për konferencat ndërqeveritare. Kjo i jep Bullgarisë kontroll të drejtpërdrejtë mbi procesin përmes pjesëmarrjes së saj në Këshill, përveç garancive të ofruara nga Korniza Negociatore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat