Përse u hoq fasha mbi 800 kw, Rama tregon arsyet

Shqipëria

Përse u hoq fasha mbi 800 kw, Rama tregon arsyet

Më: 1 tetor 2022 Në ora: 09:53
Edi Rama

Kryeminsitri Rama në një komunikim online me qytetarët sot ka treguar aryset se përse u hoq fasha mbi 800 kw.

Rama: Vendosëm ta shtyjmë për 2 arsye; elementi i para janë reshjet. Kemi pasur reshje shtuar kuotat në hidrocentrale.

Element i dytë është një trend kursimi që ka bërë që nevoja për energji të jetë më e ulët se parashikimi.

Kështu që ne këtë nevojë mund të vazhdojmë ta përballojmë.

Nëse trendi i kursimit do të vazhdojë dhe nëse reshjet do të vazhdojnë ne do ta kalojmë pa asnjë problem. Në nëntor do të vendoset fasha duke pasur parasysh parametrat. Kjo është objektive. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat