Zbulohet identiteti i shqiptarit që u rrëmbye në Angli, një vajzë në mesin e pengmarrësve

Shqipëria

Zbulohet identiteti i shqiptarit që u rrëmbye në Angli, një vajzë në mesin e pengmarrësve

Më: 2 tetor 2022 Në ora: 14:32
Foto ilustrim

Nertil Buzi nga Fieri është identiteti i 30-vjeçarit shqiptarit të rrëmbyer në Angli nga 7 shqiptarë të tjerë.

Alarmin për pengmarrjen e tij e ka dhënë vëllai i Nertil Buzi. Ai denoncoi në polici rrëmbimin e vëllait dhe kërkoi ndihmën e autoriteteve.

Në mesin e 7 pengmarrësve të arrestuar mësohet se është edhe një vajzë.

Dyshohet se shkak për këtë pengmarrje të jenë bërë prishja e pazareve të drogës mes të riut dhe personave që e mbanin peng. Siç kemi raportuar më herët të arrestuarit rezultojnë emra me rekorde kriminale në kultivimin e lëndëve narkotike në shtëpi bari dhe trafikim të tyre.

Ishte policia shqiptare ajo që njoftimin për finalizimin e operacionit ndërkombëtar “Pengu” , për lirimin e shqiptarit. Operacioni u zhvillua nga Policia e Shtetit, në bashkëpunim me Metropolitan Police dhe asistencën e NCA-së Britanike.

“Shkëmbimi në kohë i informacionit bëri të mundur gjetjen dhe lirimin e 30-vjeçarit nga Shqipëria, i cili ishte marrë peng në Angli, nga shtetas shqiptarë te evidentuar si persona me rekorde kriminale ne Angli. Policia britanike ka vënë në pranga 7 shtetas shqiptarë dhe vijon operacioni për kapjen e shtetasve të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari kriminale”, thuhet në njoftimin e Policisë së Shtetit, që thekson se në këmbim të lirimit të 30-vjeçarit kërkoheshin 400 000 paund.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat