Qeveria miraton fondin shtesë për KQZ/ Qytetarët do të votojnë elektronikisht në tre bashki

Shqipëria

Qeveria miraton fondin shtesë për KQZ/ Qytetarët do të votojnë elektronikisht në tre bashki

Më: 30 janar 2023 Në ora: 20:01
KQZ

Qeveria miratoi nje fond shtesë për Komisionin Qëndror tëe Zgjedhjeve, për votimet e 14 majit.

Sipas KQZ-së, shuma prej afro 7 milionë eurosh do të përdoret për zbatimin e teknologjisë në procesin elektoral.

Behet fjalë për shtrirjen e votimit dhe numërimit elektronik edhe në dy bashki të tjera përveç Vorës, përkatësisht në Kamëz dhe në Elbasan.

Por kjo do të vendoset nga komisioneri Ilirjan Celibashi, pas konsultimeve me palët politike.

Aktualisht, ky proces është llogaritur të zbatohet vetëm në Bashkinë e Vorës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat