SPAK burgos dy zyrtarë të burgjeve

Shqipëria

SPAK burgos dy zyrtarë të burgjeve

Më: 9 qershor 2023 Në ora: 14:35
Gjykata e Posaçme

Gjykata e Posaçme ka lënë në burg dy punonjësit e burgjeve Klodian Gjecin dhe Agron Ballën, të arrestuar disa ditë më parë.

Ata akuzohen se kanë marrë ryshfet për një punësim në burgje, në vitin 2021. Hetimi ndaj tyre ka filluar në vitin 2021 për veprën penale “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm te personat që ushtrojnë funksione publike”, e kryer në bashkëpunim dhe të martën më 6 qershor 2023, Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë, ka pranuar kërkesën e SPAK për caktimin e masës së sigurisë “arrest në burg” ndaj tyre që është ekzekutuar po të martën nga policia gjyqësore.

Sipas SPAK, ka dyshime se Agron Balla dhe Klodian Gjeci, duke bashkëpunuar me njëri-tjetrin kanë kërkuar dhe kanë marrë para nga një qytetar duke i premtuar atij punësim në strukturat në varësi të Drejtorisë së Përgjithshme të Burgjeve.

Ka dyshime se Balla e Gjeci kanë ndërhyrë tek persona të tjerë, punonjës në këtë drejtori për të bërë punësimin e qytetarit.

Prokuroria e Posaçme ka dyshime se dy punonjësit e arrestuar kanë marrë para edhe tek persona të tjerë, rastet e të cilave vijojnë të jenën nën hetim.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat