Ristani: PS vetëm 48 orë kohë për të zëvendësuar dy anëtarët - Bota Sot
Ristani: PS vetëm 48 orë kohë për të zëvendësuar dy anëtarët

Shqipëria

Ristani: PS vetëm 48 orë kohë për të zëvendësuar dy anëtarët

Më: 18 prill 2013 Në ora: 09:19

Partia Socialiste ka vetëm 48 orë kohë për të propozuar emrat për vendet e mbetura bosh në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Ish-kreu I këtij institucioni, Arben Ristani, shpjegon se kjo ndodh pasi jemi në periudhë zgjedhore.
Ristani thotë se partitë kanë detyrim ligjor për të plotësuar KQZ-në. Por edhe nëse PS refuzon të japë emrat e kërkuar, sipas tij puna e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve nuk bllokohet.
Ish-kryetari i KQZ, aktualisht zv/ministrit i Brendshëm, thekson se e drejta e shqiptarëve për të pasur zgjedhje, është e garantuar nga Kushtetuta.
Ristani mendon se Kodi i lejon PS-së që të sakrifikojë një anëtar duke ia dhënë atë LSI-së. Ndërsa për dorëheqjen e dy anëtarëve të propozuar nga PS, Biba dhe Shtylla, Ristani pohon se konfirmuan që s’janë të pavarur por veprojnë me urdhër politik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...