Vizita e Kerry, Kryeministria përplaset sërish me Presidencën - Bota Sot
Vizita e Kerry, Kryeministria përplaset sërish me Presidencën

Shqipëria

Vizita e Kerry, Kryeministria përplaset sërish me Presidencën

Më: 12 shkurt 2016 Në ora: 21:24

Kur John Kerry të mbërrijë në Rinas mëngjesin e së dielës, përveç anëtarëve të protokollit të shtetit dhe zyrtarëve të nivelit të dytë do të gjejë edhe presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani.

Zyra e kreut të shetit njoftoi se presidenti do të jetë që herët në mëngjes në aeroport për të pritur sekretarin amerikan të Shtetit. Ky shtrëngim duarsh do të konisderohet edhe si takim me presidentin e Republikës.

Si gjthnjë, edhe në këtë rast shteti nuk është paraqitur me një protokoll unik, por Presidenca dhe Kryeministria kanë nxjerrë sërish shpatat.

“Top Channel” citoi burime amerikane pak ditë më parë kur njoftoi se Kerry do të takohej vetëm me Ramën dhe Bashën. Të premten në mengjes, një tjetër i përjashtuar nga protokolli i takimeve, Ilir Meta, u takua me Nishanin në zyrën e tij.

Por duket se ndryshe nga kreu i shtetit, kreu i Kuvendit nuk ka ndonjë shqetësim për këtë. “Nuk është lajm nëse do takohesha apo jo me të. Nuk është kryetari i kongresit të Shteteve të Bashkuara”,- ka thënë Meta.

Pas mbërritjes në Rinas, shefi i diplomacisë amerikane do t’i drejtohet Kryeministrisë. Siç njofton zyra e kryeministrit, John Kerry do të takohet fillimisht me homologun e tij Ditmir Bushati dhe më pas do të kryejë takimin me kreun e qeverisë, Edi Rama.

Axhenda zyrtare përmban një deklaratë të përbashket mes Kerryt dhe Ramës në orën 11.00 dhe menjëherë më pas, sekretari i Shtetit do të zhvendoset disa metra më tej, në hotel “Rogner”, ku do të zhvillohet takimi me kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i shoqëruar nga 4 deputetë.

Gjatë mesditës së të premtes u fol për një takim të John Kerryt me Hashim Thaçin, por “Top Channel”: konfirmoi se, ky takim nuk është në axhendën e sekretarit amerikan të Shtetit.

09.00 Pritja në Rinas nga Presidenti

10.10 Takime me Kryeministrin dhe Ministrin e Jashtëm

11.00 Deklaratë e përbashkët e Sekretarit Kerry me kryeministrin Rama

11.40 Takim me Kryetarin e PD, Lulzim Basha, në hotel “Rogner”

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...