Vizita e Sekretarit Kerry në Tiranë, e pesta e një zyrtari të lartë amerikan pas viteve ’90 - Bota Sot
Vizita e Sekretarit Kerry në Tiranë, e pesta e një zyrtari të lartë amerikan pas viteve ’90

Shqipëria

Vizita e Sekretarit Kerry në Tiranë, e pesta e një zyrtari të lartë amerikan pas viteve ’90

Më: 13 shkurt 2016 Në ora: 12:58

​Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry, i cili vjen nesër në Tiranë, është i pesti drejtues i Departamentit të Shtetit që viziton Shqipërinë, pas viteve ’90.

I pari që shkeli në Tiranë, në vitin 1991 ishte sekretari i atëhershëm Xhejms Bejker, të cilit iu rezervua një pritje madhështore në Shqipërinë e sapo dalë nga izolimi komunist.

Vizita e dytë do të ishte në vitin 2000, e znj. Madelein Albright, ndërsa pak vite më vonë në vitin 2003 do të vinte sekretari i atëhershëm Kolin Pauell, vizita e të cilit do të vendoste bazat e anëtarësimit të mëvonshëm të Shqipërisë në NATO.

Ngjarja më kulmore në marrëdhëniet shqiptaro-amerikane është vizita në vitin 2007 e presidentit të atëhershëm George W. Bush, i cili nga Tirana paralajmëroi pavarësinë e Kosovës.

Ndërsa në 1 nëntor 2012, vendin tonë e vizitoi Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, në kuadër të një turneu në vendet e Ballkanit Perëndimor, që synonte nxitjen e reformave ekonomike dhe demokratike në këtë rajon.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...