Sqarimi i DASH: Ja pse Kerry nuk e takoi Ilir Metën - Bota Sot
Sqarimi i DASH: Ja pse Kerry nuk e takoi Ilir Metën

Shqipëria

Sqarimi i DASH: Ja pse Kerry nuk e takoi Ilir Metën

Nga: Gjergj Koja Më: 14 shkurt 2016 Në ora: 13:22

Departamenti Amerikan i Shtetit ka sqaruar arsyet sepse Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry nuk do të takohet me kryetarin e Kuvendit Ilir Meta.

Sipas sqarimit të DASH, SHBA i ka dhënë të gjitha rekomandimet për hartimin e legjislacionit për reformën në drejtësi, prandaj Ilir Meta nuk është në axhendën e takimeve me zyrtarin e lartë amerikan.

“Ne po i ndihmojmë edhe duke i dhënë këshilla të ekspertëve nga Këshilli i Europës. Pra, ky është një projekt që ne kemi punuar së bashku. Disa nga strukturat që do të forcojnë sistemin janë kërkuar prej shumë kohësh nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kështu, për shembull, do të krijohet një strukturë hetuese si FBI-ja, gjë që aktualisht nuk e kanë. Kjo do ta bëjë sektorin e gjyqësorit të jetë në përputhje me standardet evropiane dhe të SHBA-së”,- thuhet ndër të tjera në sqarimin e Departamentit Amerikan të Shtetit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...