Debati për Universitetin/ Rama me Senatin: Askush nuk e merr dot peng reformën - Bota Sot
Debati për Universitetin/ Rama me Senatin: Askush nuk e merr dot peng reformën

Shqipëria

E premte, 16 nëntor 2018

Debati për Universitetin/ Rama me Senatin: Askush nuk e merr dot peng reformën

Më: 14 shkurt 2018 Në ora: 11:59
Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ishte sot ne nje takim me Senatin e Universitetit të Tiranës, duke folur per perplasjen qe ka ndodhur mes qeverise dhe Universitetit pas vonesave te pagave te pedagogeve dhe stafeve.

Sipas Rames, ky takim ishte kerkuar nga disa pedagoge ne studio televizive, te cilet mungonin sot dhe kjo tha Rama eshte e pajustifikueshme.

“Askush nuk e merr dot peng reformën dot, as me shfaqje as me firma as me shqetësime sado legjitime të jenë, shqetësimet kanë mundësi të shprehehen… se problemi themelor që ka sot unversiteti është me vetveten, as me qeverinë as me legjislacionin, është një sfidë e re e tij e autonomisë së zgjeruar dhe debati që doja të bëja është cfarë duhet të bëjë qeveria më shumë për ta garantaur këtë autonomi të zgjeruar jo si të ndërhyjë dhe të ndajë engjëjt nga djajtë”, tha Rama.

Sipas tij, “vonesa e pagave eshte shembull i qartë që reforma është sfidë edhe për ne që e kemi udhëhequr dhe kemi kthyer në legjislacion, sepse na ka vonuar ne vetë si qeveri një debat midis ministrisë së arsimit dhe financave për trashëgiminë e grantit të pakushtëzuar”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test