Xhaçka takon Sekretarin i Përgjithshëm i NATO, Jens Stoltenberg - Bota Sot
Xhaçka takon Sekretarin i Përgjithshëm i NATO, Jens Stoltenberg

Shqipëria

E shtunë, 17 nëntor 2018

Xhaçka takon Sekretarin i Përgjithshëm i NATO, Jens Stoltenberg

Më: 14 shkurt 2018 Në ora: 14:38
Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka marrë pjesë në ministerialin e Ministrave të Mbrojtjes, të vendeve anëtare të NATO. 

Në ditën e parë të Ministerialit, Ministrja Xhaçka ka pasur një takim me Sekretarin i Përgjithshëm i NATO, Jens Stoltenberg.

Xhaçka bën me dije se ka nformormuar Stoltenberg mbi angazhimin tonë për të përcaktuar 2% të GDP për mbrojtjen deri në vitin 2024.

Ndërsa, mësohet se temë e diskutimit me Stoltenberg ishin edhe misionet paqeruajtëse si edhe emergjencat civile”

Stoltenberg shprehur vlerësim maksimal përfaqësimit të Shqipërisë në misionet e NATO.

“Përkushtimi dhe profesionalizimi i ushtarakëve shqiptarë, vlerë e madhe”, tha kreu i NATO-s. Ministeriali i Brukselit i paraprin përgatitjeve për Samitin e krerëve të shteteve në Korrik në Bruksel.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test