Vasili reagon ashpër: Qeveria kundër FMN-së se ka hallin e oligarkëve - Bota Sot
Vasili reagon ashpër: Qeveria kundër FMN-së se ka hallin e oligarkëve

Shqipëria

E diel, 21 tetor 2018

Vasili reagon ashpër: Qeveria kundër FMN-së se ka hallin e oligarkëve

Më: 20 mars 2018 Në ora: 17:31
Petrit Vasili

Kreu i grupit të LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar ditën e sotme lidhur me vlerësimin e FMN-së për ekonominë shqiptare, ku i bëhej thirrje qeverisë që të ndalonte projektet e Partneritetit Publik Privatë pasi mbartin shumë risqe fiskale.

Përmes një statusi në profilin e tij në ‘Facebook’, Vasili thotë se qeveria është bërë njësh me oligarkët dhe prandaj nuk dëgjon këshillat e FMN-së.

Po ashtu, kreu i grupit të LSI-së, FMN është përsëri e qartë në lidhje me përfshirjen në TVSH të bizneseve me xhiro mbi 2 milionë lekë, prandaj këshillon se administrata do të shpërqendrohet, në vend të fokusohet të ndërmarrjet e mëdha dhe ka rrezik të ulen të ardhurat, ndaj nuk ishim dakord që në fillim.

Por, sipas Vasilit, duke qenë se qeveria shqiptare me në krye Edi Ramën, ka hallin e oligarkëve dhe jo të qytetarëve, nuk e dëgjon këshillën e FMN.

Reagimi i Vasilit:

Qeveria behet njesh me oligarket dhe del hapur kunder FMN.

FMN eshte shume e qarte kur thote te ndalen koncesionet.

Por qeveria e shnderruar ne bisht te oligarkeve nuk i ndalon koncesionet edhe kur ja thote prere FMN.

FMN eshte perseri e qarte në lidhje me përfshirjen në TVSH të bizneseve me xhiro mbi 2 milionë lekë, FMN këshillon se “administrata do të shpërqendrohet, në vend të fokusohet të ndërmarrjet e mëdha dhe ka rrezik të ulen të ardhurat, ndaj nuk ishim dakord që në fillim”.

Qeveria e bere njesh me oligarket me te cilet ka bere gati koncesionin per mbledhjen e TVSH as qe pyet as per FMN dhe as per mijera bisnese qe mbyllen e mijera njerez, qe mbeten pa buke.

Oligarket dhe qeveria trashen dhe vegjelia thahet.

Shqiptaret jane pa drejtim.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test