Rama/ Fjalët e tij të pista tregojnë se ndjen dhimbje të madhe! - Bota Sot
Rama/ Fjalët e tij të pista tregojnë se ndjen dhimbje të madhe!

Shqipëria

Rama/ Fjalët e tij të pista tregojnë se ndjen dhimbje të madhe!

Më: 16 prill 2018 Në ora: 15:16
Edi Rama

Në një artikull të gazetës franceze Le Monde shpjegohet “Përse fjalët e pista lehtësojnë dhimbjen?”

Fjalët e pista përdoren jo rrallë, edhe ne parlament. Rama është një nga personat që i përdor shumë fjalët e pista, ndonëse përpiqet ti maskojë. E fundit që përdori ishte krahasimi që i bëri popullit si një “organ seksual që nuk ngrihet dot”.

Çfarë tregon përdorimi i fjalëve te pista?

Në shpjegimin e dhënë nga Le Monde rezulton:

Fjalët e pista përdoren për të mbivlerësuar apo nënvlerësuar diçka, për të ofenduar dikë ose për të lehtësuar një frustrim (irritim, mërzitje, dështim, zhgënjim). Ndryshe, ai që i përdor fjalët e pista është ose në gjendje të irrituar, ose është i mërzitur, apo ndjen se ka dështuar.

Ka shumë mundësi që Rama gjendet shpesh në të tilla perceptime dhe mendon të lehtësohet duke deklamuar fjalë të pista, deri perverse. Sepse atij i duket sikur çlirohet pas deklamimit të tyre.

Doktori i psikologjisë, Richard Stephnes, i cili punon në Universitetin e Keele në Britani, ka bërë shumë eksperimente përmes të cilave ka provuar se deklamimi i fjalëve të pista ndihmon gjithashtu në lehtësimin e dhimbjeve fizike.

Pra fakti që Rama përdor shpesh fjalë të pista tregon se ai ndjen dhimbje të cilën e lehtëson duke deklamuar fjalë të pista ndaj interlokutorit, kundërshtarëve, qytetarëve.

Por çfarë faji kanë qytetarët apo interlokutori që Rama të lehtësojë dhimbjet apo frustrasionet e tij duke ofenduar apo sulmuar të tjerët verbalisht me fjalë të pista?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test